Het is 2025 en toch voelen veel vrouwen en meisjes zich niet veilig op straat, op werk en zelfs op social media. Uit recent onderzoek van de Universiteit van Glasgow blijkt dat één op de drie jongens tussen de 11 en 18 jaar vindt dat meisjes die zich ‘schaars kleden’, ‘vragen om problemen’. Pardon?

De cijfers van het intimidatie-onderzoek

Meer dan 13.000 middelbare scholieren uit Schotland deden mee aan het onderzoek, dat onderdeel was van het Equally Safe in Schools-programma. Uit het onderzoek blijkt dat jongens en meisjes totaal anders denken over grensoverschrijdend gedrag.

  • 1 op de 4 jongens vindt dat intimidatie ‘niet telt’ als het als grapje bedoeld is
  • 32% van de jongens oordeelt strenger over meisjes met meerdere bedpartners dan over jongens
  • Bijna de helft (!) van de jongens denkt dat jongens ‘in het algemeen beter zijn’ dan meisjes

Het zijn cijfers die je als vrouw misschien niet eens verbazen, maar zeker wél frustreren.

De sluimerende cultuur van victim blaming

Professor Kirstin Mitchell werkte mee aan het onderzoek en zegt in een interview met The Times dat vooral de opvatting over kleding “zorgwekkend” is. Niet alleen omdat het getuigt van ouderwetse denkpatronen, maar omdat dit precies de houding is die grensoverschrijdend gedrag mogelijk maakt én goedpraat. Met andere woorden: dit is victim blaming. En het is diepgeworteld. Misschien nog wel dieper dan we al dachten.

▼ scroll verder ▼

Nowhere feels safe

Voor veel meiden is het gevoel van onveiligheid geen nieuws. Eerder bleek uit Brits onderzoek dat 85% van de jonge vrouwen tussen de 18 en 24 intimidatie in de openbare ruimte heeft meegemaakt. En bijna de helft van de meisjes in het Girlguiding UK-onderzoek gaf aan zich onveilig te voelen door hun geslacht. Dat is een verdubbeling ten opzichte van tien jaar geleden.

Als meisjes zeggen dat “nergens meer veilig voelt”, is dit waarom. Want als jongens op jonge leeftijd al denken dat je outfit bepaalt wat je waard bent of dat je grenzen mag negeren als je er een grap van maakt, dan begint het probleem al voor de eerste catcall.

Lees ook: Onderzoek vertelt ons: vrouwen op de werkvloer voelen zich vaker ondergewaardeerd