Direct naar content
Films & series

De productie van déze Nederlandse film liet 12 jaar op zich wachten

Romy Nouwen
Romy Nouwen 3 min. leestijd
Gaite Jansen zit in bed voor de film Paaz.
Afbeelding: Paaz

Sinds eind februari kunnen we – eindelijk – de Nederlandse film Paaz zien. Enne, dat is niet zomaar een release. Er schuilt namelijk een heel lang traject achter deze film. Deze film heeft er maar liefst twaalf jaar over gedaan om op het witte doek te verschijnen. Geen wonder dat veel mensen ontzettend benieuwd zijn naar deze film...

De Nederlandse film Paaz

De Nederlandse film Paaz is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Myrthe van der Meer en neemt je mee in een verhaal dat vaak niet verteld wordt. In de film volgen we Emma, gespeeld door Gaite Jansen, die het leven redelijk op orde heeft. Althans, zo lijkt het. Ze heeft een goede baan, een fijne relatie en een stabiel leven. Toch komt ze ineens terecht op een psychiatrische afdeling. Het voelt dan als een vergissing, maar al snel verandert de situatie. Emma belandt ineens in een confronterende zoektocht naar zichzelf.

De film is zwaar, maar tegelijkertijd ook luchtig. Dat maakt de film ook zo krachtig. Thema’s als burn-out, depressie en identiteit worden namelijk serieus behandeld, maar humor is ook zeker aanwezig. Daardoor wordt het een toegankelijk verhaal voor iedereen, voelt het niet zo zwaar, maar blijft de impact van het verhaal zeker aanwezig. Wat je ook merkt, is dat de film gebaseerd is op autobiografische elementen. Daardoor voelt het verhaal nog rauwer en eerlijker én komt het harder binnen.

Waarom heeft het twaalf jaar geduurd?

Het maken van Paaz heeft dus twaalf jaar geduurd, en eigenlijk is dat geen toeval. De verfilming van het boek lag al jarenlang op de plank, en raar is dat niet. Het bleek namelijk erg lastig om de innerlijke belevingswereld van het hoofdpersonage goed naar beeld te vertalen. Het boek bestaat grotendeels uit gedachten en observaties, wat je maar heel moeilijk op beeld krijgt.

▼ scroll verder ▼

Regisseur Anne de Clercq heeft dus lang de tijd genomen om samen met scenaristen een manier te vinden om alles uit het boek goed te vertalen naar beeld. In het boek lees je namelijk veel innerlijke monologen, dus het was een grote uitdaging om dat om te zetten naar dialogen en scènes die blijven boeien. Dat heeft uiteindelijk veel tijd en meerdere herschrijvingen gekost, maar het was het helemaal waard. De film is meteen toegankelijker voor een breed publiek én verliest de kern van het verhaal niet. Best belangrijk als je het onderwerp mentale gezondheid behandelt.

Het boek was een groot succes in Nederland, waardoor de verwachtingen voor de film enorm hoog waren. De druk om het goed te doen was daardoor extra groot. Dat heeft er dus ook voor gezorgd dat het project jarenlang in ontwikkeling is geweest.

Steengoede cast die bijdraagt aan het succes van de film

Met Gaite Jansen hebben de producenten natuurlijk al een steengoede actrice in huis, maar de rest van de cast is minstens net zo goed. Zo bestaat de cast verder uit namen als Jonas Smulders, Gijs Blom en Georgina Verbaan. Samen weten zij een realistisch beeld neer te zetten van de wereld van de psychiatrische afdeling.

Ook die cast zorgt ervoor dat Paaz het verhaal van het hoofdpersonage zo goed en sterk kan overbrengen. Daarnaast geeft de film een bredere kijk op mentale gezondheid. Dat is misschien ook wel precies wat we nodig hebben – na twaalf jaar wachten. Dat deze film hard zal binnenkomen, is één ding dat zeker is.

De film draait sinds 26 februari in de bioscoop en is op veel plekken nog steeds te zien.

Lees ook: Om de rillingen van te krijgen: déze enge horrorfilm is gebaseerd op ‘backrooms’

Bron: Filmkrant | Moviemeter